top of page
  • GÖZEN ESMER

Albay Buendia’ya Mektuplar -3-Üçüncü Mektup

Sevgili Albay Buendia,

Bu üçüncü mektubum. Ne yazık ki tek bir yanıt alabilmiş değilim. Ancak geçen gün Junior Melquiades’le rastlaştık. Açıkçası bu şehirde ne yapıyor bilmiyorum.

Bu tesadüfi (!) buluşmalar sizden gelen bir işaret mi? Öyle olduğunu varsayıyorum. Bay Junior Melquiades bana ortak bir dostumuzdan söz etti: Pierre

Bir vakitler İstanbul’da yaşamış, gerçekte denizciymiş fakat Aziyade ile olan aşkı onu bir masal kahramanına dönüştürmüş.

Şehirleri ve şehirlileri bilirsiniz. Hepsi ayaküstü anlatacak hikâyeler arar.

Pierre için “Doğudaki Hayalet” diyorlar. Bunu neden diyorlar bilmiyorum. Belki Haiti kraliçesiyle buluştuğu için ya da gerçekten hayalet bir gemiyi idare ettiği için.

Dostumuz Junior, dedesi Melquiades’in Pierre’i deniz yolculuklarında fırtınalardan koruduğunu söyledi. Anlattığına göre dev mıknatısıyla fırtınaları üzerine çekmiş. Birden havalanıp göğe uçuvermiş.

Mösyö Pierre de sizin isyanlarınıza silah, cephane ve ilkyardım malzemesi taşıyormuş. Hatta Junior Melquiades’in söylediğine göre siz de onun gemisine birkaç sefer binmişsiniz.

Gerçekten bu duruma çok şaşırdım. Çünkü Pierre’nin sizinle olan ilişkisi belki de sonsuz yaşamınızın bir kanıtı. Neden bilmiyorum ama böyle düşünmek istiyorum. Biliyor musunuz Albay, Güzel Remedios’un kanatlanıp göğe yükselişinden beri bütün mucizelere inanmaya başladım.

Musa okyanusları yeniden bölse inanırım.

Muhammed yeniden ayı parçalasa peşinden giderim.

Melquiades bütün belaları mıknatısıyla çekip göğe tekrardan uçsa pelerinine sarılır ben de onunla uçarım

Sen Albay Buendia, yeni bir isyan başlatsan hiç düşünmeden dört nala uçarım seninle ölüme karşı gözlerimi kısarak…

Albay,

Junior Melquiades bana yeni bir icattan söz etti. Bu icat sayesinde bütün parçaları birleştirebiliyor, kalan boşlukları da en uygun şekilde canlandırabiliyormuşuz. Adı da bir hayli ilginç: “Synthetic Simulation”

Düşünsene Albay bütün anıları canlandırabileceğiz artık. Bu sayede bütün ölüler dirilecek.

Sonsuz yaşamla eş değer bir şey yapacağız Albay. Fakat Melquiades bu icadı elinde tutanın risk altında olacağından söz etti.

Anlayacağınız sizin Macondo’ya ihtiyacımız var. Pek tabii Ursula Hanım’ın misafirperverliğine de.

İşlerimizi halleder etmez, Macondo’ya uçmayı planlıyoruz.

Sizden de kısa süre içinde cevap bekliyoruz.

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page