top of page
  • GÖZEN ESMER

Albay Buendia’ya Mektuplar -4-


Dördüncü Mektup

Tarihi yazmaya pazartesiyle başlıyoruz. Ve asla bize öğretilen kronolojik yöntemi kullanmayacağız. Çünkü bu yöntem olayların birbirleriyle arasındaki gizemli bağlantıları açığa çıkarmamıza engel oluyor.

Ne demek istediğimi anlamamış olabilirsiniz. Size şöyle anlatayım Albay:

Farklı bir zaman tanımından söz ediyorum. Zamanın çizgisel ve durmaksızın ilerleyen bir şey olduğu fikrinin tam aksine zamanın bükümlü ve örnek verecek olursak radyo dalgaları gibi hareket ettiğini söylüyorum.

Öyleyse tarih neden çizgisel ilerliyor? Gerçekten de insanlık sürekli ilerliyor mu yoksa başı sonu olmayan bir yolculukta tükeniyor mu?

Bilmek istiyorum çünkü eğer insan başı sanı olmayan bir yolculukta tükeniyorsa zamanı durdurmak istiyorum. Ölüme bağlanan her şeyin damarlarını kesmek istiyorum. Madem bizim amacımız tabiatı insanlık devletine ve insanlığın isteklerine karşı itaatkâr kılmak öyleyse benim doğanın en büyük yasasını değiştirmeye ya da ortadan kaldırmaya hakkım yok mu?

Herkes gibi siz de biliyorsunuz bunu fakat yapabileceğiniz hiçbir şey yok.

Albay, her şeyi yırtıp atmak, yapılanları yıkmak, sistemin yaşayan bütün hücrelerini yok etmek zorundayız.

Ölümden daha çok öldürmek, ölümden daha çok ölmek büyük dönüşümü getirecektir. Buna yürekten inanıyorum.

Belki şiddet insancıl bir yöntem olarak görülmeyecektir. Peki ya psikolojik yöntemler, şantajlar, hak mahrumiyetleri, akla hayale gelmeyecek tuzaklar bunlar çok mu insancıl?

Sahi Albay, insan ne için yaşar?

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page