top of page
  • PROLOG

Büyük Çekiliş / Mehmet Mümtaz TuzcuSon eşi Anna Mayrukyan, " Mutsuz değil, bitkindi, " diye yanıtlamıştı gazetecileri.

Tükenmişliğin daracık olanaklarıyla yaşamak bana göre değilmiş, diyordu kocası. Ünlü yönetmen Işık Kodar, vatanı Belçika' da, yardımlı özkıya denen yöntemle, gezegende 90 yıldır üstlendiği rolleri yeterli bularak çekilmeyi seçti.

Işık Kodar' ın son zamanlarda Yozgat' lı halk müziği sanatçısı Mümin Sarıkaya'nın Ben Yoruldum Hayat, Gelme Üstüme adlı türküsünü sık sık dinlediği ifade ediliyor. Kodar bu parçayı hem yaratıcının kendisinden, hem Sibel Can' ın yorumundan, ama en çok da Fransızcasından dinliyormuş ve hiç de karamsar bulmuyormuş ayrıca: C' est vrai, c' est vrai, diyormuş, c' est ça la vie !

Bir sanatçının kameradan, kalemden, yani onun için hayatın ta kendisi olan her şeyden el çekmeyi düşünmesi bir büyük çekiliştir kuşkusuz. Ve yaratıcı olmayanlar için de geçerlidir bu tombala. Işıksız bir torbaya daldırır elimizi, alın yazımızı çekeriz oradan. Kaşların hemen üstüne yapıştırılan motto' yu.

Işık Kodar ' ı giderayak Romina' ya aşık oldu sanmış karısı.

Je me suis trompée la vie !

Je ne peux plus me battre

Je me poignarde le ceur…

Start noktasında yani En Büyük Çekiliş' te, ellerini torbanın dar ve karanlık keseciklerine daldıranlar, bambaşka çekmelere, çekilmelere dağılıyorlar. Arena' dan kaçmayı başaramayınca, olanca ağırlığıyla, olanca zulmüyle çekmek zorunda kalıyorlar Hayat' ı.

Hayat' ı çekilmez bulanlar da, tetiği çekiyorlar Papa Hemingway gibi.

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page