Ara
  • MESUT BARIŞ ÖVÜN

Başın Ağrır


Küçük stadyum yıkıldıktan sonra bir mesire yerine dönüştürülen alanda hoplaya zıplaya koşan iki kardeş, dondurma tezgahının önüne gelince durup biraz arkada kalan annelerini beklemeye başladılar. Yazın sonunda, artık rüzgarların iyice arttığı bir akşamdı. Dondurmacı çoğu zaman boş oturuyordu, şimdi bu küçük kasabada gündüz bile sahile inen fazla insan olmuyordu.


Dondurma satıcısı ağır mı ağır, yanakları ve göz altları çukurlarla dolmuş yaşlı bir adamdı. Büyük çocuk hemen dolaptan bakıp istediği çeşitleri söyledi adama- zaten fazla seçenek de yoktu. Önce ben alacağım, diye atıldı kardeşi. Dört beş yaşlarındaydı ve olduğu yerde hâlâ zıp zıp zıplıyordu. Tamam önce sen, önce sen, dedi, annesi küçüğün başını okşayarak.


Fakat büyük oğlan eğlence peşindeydi: İlk dondurmayı kapmasıyla koşup gitmesi bir oldu. Az öteden bakıp kendince komik birtakım hareketler yapmaya başladı. Bir yandan da dondurmasını yalamayı ihmal etmiyordu tabii. Bunun üzerine küçük çocuk hıçkırmaya başladı. Kollarını kavuşturdu ve olduğu yerde kaskatı kesildi. Kendisine uzatılan dondurmayı bile almıyordu. Ağlama, dedi annesi, başın ağrır. Hadi al dondurmanı. Küçük oğlan sanki annesinin sözlerini duymuyordu. Yaşlı satıcı bu kez biraz öne doğru eğilerek tekrar uzattı dondurmayı, bak üzülürüm ama, dedi. Kadın durup adama baktı ve gülümsemeye çalıştı. Sonra çömelip çocuğun saçlarını okşamaya başladı: Başın ağrıyacak ama böyle yaparsan.


Dondurmacı olduğu yerde doğruldu, bak ben çok üzüldüm, çok üzüldüm, dedi. Çocuk ne adama ne de uzattığı dondurmaya bakıyordu. Yaşlı adam elinde dondurmayla bir an kaldı orada. Ama böyle kavga olmaz, dedi, kardeşler kavga etmez, üzüldüm ben buna.


Çocuk iyice huysuzlanmıştı, gözyaşlarını koy vermemek için kendini tuttuğu o kadar belliydi ki! Bu sırada büyük oğlan hâlâ karşı kaldırımdaydı, kendi kendine atlayıp zıplıyordu. Anne çömeldiği yerde ona dönerek, ne yaptın, görüyor musun, diye seslendi. Sonra yine ufaklığın gözlerinin içine bakıp neredeyse yalvaran bir sesle, lütfen ama, dedi, bak başın ağrıyacak sonra.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör