Ara
  • EMEL TÜLCÜ

İdealist kadın dedektifin dikkat çeken hikayesi


1918 yılı yıkılmakta olan ihtişamlı bir tarihin tozlarıyla ve filizlenmekte olan bir cumhuriyetin tohumlarıyla doluydu. Tarihin deri değiştirdiği zamanlardandı bu yıl. Birinci Dünya Savaşı’ndaki yenilgiyle beli daha da bükülen yaşlı Osmanlı‘nın etine güçlü devletler tüm dişlerini geçirmeye başlamıştı. Basiretsiz Osmanlı yönetiminin bu saldırılara karşı koyabilecek ne direnci ne de kabiliyeti vardı.

13 Kasım 1918 günü İtilaf Devletleri’nin 61 harp gemisinden oluşan donanması İstanbul’a demir attı. O gün İtilaf Filosu'ndan çoğu İngiliz 3626 asker karaya çıktı. İstanbul'da çeşitli resmî ve gayri-resmî binalara yerleştirildiler. Beyoğlu ve Rumeli yakası İngilizler, İstanbul yakası Fransızlar ve Anadolu yakası İtalyanların kontrolüne bırakıldı.

Tarihin şaşırtan cilvelerinden biridir ki Yıldırım Ordular Grubu Komutanı olan Mustafa Kemal, Yıldırım Ordular Grubu fes edilince Güney cephesinden İstanbul’a doğru yola çıkmıştı. İşgal gemilerinin boğaza demirlediği sırada Haydarpaşa garına ulaşan Mustafa Kemal manzarayı gördüğünde o tarihi sözü söylemişti: “Geldikleri gibi giderler.”


TARİHTEN ROMANA UZANAN GİZEM

Polisiye edebiyatımızın parlak yazarlarından Suat Duman’ın geçtiğimiz günlerde yayımlanan polisiye roman serisi de “1918” başlığını taşıyor. Alakarga Yayınevi’nden çıkan 10 kitaplık serinin ilk kitabı “Kalbim, Kimsesiz Yurdum”un bizimle tanıştırdığı iki dedektif kadın; Ferda ve Miette tam da 13 Kasım günü, işgal gemilerinin İstanbul’a giriş yaptığı o kara günde Doğu Ekspresi’nden inip şehre ayak basıyorlar.

Ferda bir Osmanlı paşasının kızı. Fransa’da yaşayan parlak zekâlı ve yetenekli bir dedektif. Miette ise onun Fransa’dan gazeteci arkadaşı. Miette, Ferda’nın keskin zekâsına ve gizem çözme konusundaki yeteneğine hayran. Kitap boyu hikâyeyi bu yardımcı dost karakterden dinliyoruz.

Bu iki kadının başına gelen esrarlı olaylar henüz içinde bulundukları tren Rodop Dağları’ndan geçerken su yüzüne çıkıyor. Tren uçsuz bucaksız kar manzarasının ortasında raylardan kıvılcımlar çıkararak aniden duruyor. Trendeki yolculardan soylu Isabel Theresia’nın köpeğinin külleri ortada yok ve soylu köpeğin küllerini çalmış olmakla bir Genç Türk suçlanıyor. Anlatı boyu soluksuz bir şekilde peşinden koştuğumuz olaylar zinciri de böylece başlamış oluyor.

İDEALİST KADIN DEDEKTİF Deliller toplayan, bu delilleri değerlendirerek, akıl ve mantık yürüterek çözüme ulaşmaya çalışan Ferda ve Miette işgal İstanbul’unun çökmüş bürokrasisi ve toplum bağları içinde birer “kadın” olarak mücadele verirler. Başta büyük engellerle karşılaşsalar da azimli ve kararlı duruşları sayesinde kendilerini kabul ettirirler. Ferda karakteri çöken Osmanlı’dan tohum halindeki Cumhuriyet’e geçişteki idealist ve akılcı kadın tipini temsil eder. Ferda’nın Batılı Miette’yi etkileyen bütün erdemli ve takdir edilesi yönleri geleceğin kadınının ışığını taşır. Yazar Suat Duman bu bağlamda polisiyesini salt bir macera romanı olmaktan ince çizgilerle ayırır. Ülkesi işgal edilmiş, ordusu dağıtılmış, halkı umutsuzluk içindeki Ferda’nın cümleleri 1918’in neye gebe olduğunu bize gösterir: “‘Her şey düzelecek Miette,’ dedi insanı soluksuz bırakan bir umutla, ‘her şeyi düzelteceğiz. Buraya yapmak için geldiğimiz şeyi mutlaka yapacağız sevgili Miette!’” Tarihi atmosferi oldukça başarılı bir biçimde gözler önüne seren Duman, dinamik ve geçirgen bir yapıyla kurguladığı hikâyesini anlatırken edebi değeri ve lezzeti yüksek bir metin ortaya koyuyor. Toplumsal ve tarihsel gerçekleri ıskalamayan, bunu yaparken de gizem ögesini ve gerilimi her daim diri tutan yazar, okuru temposu yüksek bir seri ile buluşturuyor. Anlatının görüş açıları incelendiğinde “1918” “polisiye”nin sınırlarından ince ince taşıyor. Alakarga Yayınları tarafından yayımlanan 1918 serisinin okurla buluşan ilk iki kitabı “Kalbim Kimsesiz Yurdum” ve “Ah Dehşet, Dehşet Dehşet!” serinin geri kalan maceralarını merak etmemiz için yetiyor da artıyor bile.
Sipariş için: https://www.idefix.com/Yazar/suat-duman/s=256220Son Paylaşımlar

Hepsini Gör