Ara
  • NİLGÜN ÇELİK

Küçük Okurlar; Harfler ve Noktalama İşaretleri ve Eğlence


Yasemin Yazıcı bu yıl Can Çocuk Yayınları’ndan ilk çocuk kitabını çıkardı. Yazının Dansı. Yedi yaş ve üzeri yaş gruba hitap eden kitabı merakla okudum, küçük okurların da aynı merakla okuyacağını düşünüyorum.

Çocuk edebiyatında kitabın içeriği kadar görseli de değerlidir, kanısındayım. Bu sevimli kitabın resimleri Gözde Bitir Tufan tarafından başarıyla çizilmiş. İçeriğine birebir uyum sağlayan, ilgi çekici görseller, küçük okurlar tarafından beğenilecektir. Kitabın baskısı ise parlak ve renkli. Tüm bunların küçük okurları kitaba çekeceğini, kitapla kolay iletişim kurmalarını sağlayacağını ve kitaba ilgiyi artıracağını düşünüyorum.

Yazının Dansı, okumaya yeni başlamış çocukların, yaşadıkları gerçeğe uygun olarak, tam da içinde buldukları bir konuyu ele alıyor. Harfler. Harflerle yeni tanışan kahramanımız Murat’ın serüveni. Harfleri keşfetme ve noktalama işaretleriyle tanışma, onlarla iletişime geçme ve her birinin önemini anlamayı hedefliyor. Yasemin Yazıcı, çocuk edebiyatına güçlü bir çalışmayla girmiş. Çocuk kitapları içeriklerine bakıldığında, çok fazla ele alınmamış bu konuyu öyküleştirmiş. Kurgu öyle başarılı ki, okur nereden bakarsa o tadı alacak gibi, biraz hayal, biraz rüya, biraz masal tatında. Yazının Dansı, çocuklar için oldukça önemli bir alışkanlığa da dikkat çekiyor. Çocuğun hayal kurma becerisi. Hayal kuran çocuğun dünya ile iletişiminin açık ve başarılı olduğu, eğitim öğretim hayatına çok kolay uyum sağladığı gerçeğinin altı belirgin bir çizgiyle çiziliyor. Bu anlamda tema bakımından da son derece başarılı olduğu iddia edilebilir. Yazının Dansı harfleri yeni tanıyan küçük okurun dil becerisi kazanımında da katı sağlayacağı ve okumayı sevdireceğini söylemek mümkün. Çocuğun dil becerisi kazanımında duyarlı davranması, anlama ve anlatma becerisi ile paralel gelişeceğinden Yazıcı’nın bu kitabı doğal bir etkileşim sağlayarak küçük okurlara katı sağlayacaktır düşüncesindeyim. Sürecin hızlanması çocuğun sosyal ve kültürel seviyesini de yükseltecektir. Eğlendirirken düşündürmeyi başarmak, konuyu öyküleştirerek, harflerin yapıları gereği sevimli nesnelere dönüştürmek küçük okurların hayal dünyalarını geliştirecek ve harflere ilgileri artacaktır.

Böylesi özenle kurgulanmış ve resimlerle şenlendirilmiş Yazının Dansı, okumaya yeni başlayanlar ya da okumaya başlamak için sırada bekleyenler için harika bir kitap.

Can Çocuk Yayınlarından çıktı, taptaze… Hemen alıp okuyalım.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör