top of page
  • MEHMET MÜMTAZ TUZCU

Konspirasyon Dijon (Resim Majör)59'u açma, dedim kızıma, Zekavet Hanım'ın harekâtı var gene bu gece.

Zekavet Robusta'yla komşuyduk Üsküdar'da. Tıbbiye'de ablamın sınıf arkadaşıydı. Çok zengin bir fırıncının kızıydı. Özendiği dallara giremeyince uzmanlıktan vazgeçmişti ama pratisyenliğini müthiş pazarlıyordu.

Obezdi. İştahının önüne geçemiyordu bir türlü. Fakat çok yürüyordu.

Cape Town'dan dönerken Sussex'e uğruyor, Bahariye'de Vasco de Gama'yla görüşüyor, biraz dinlendikten sonra Liverpool üzerinden Madagascar tarikiyle Moda'ya dönüyordu.

Lisedeyken sözlü kompozisyonda okul birincisiydi. Bir şeyler yap artık, diyordu kocası (eczacı Ersan Warumtay) koy artık yeteneklerini ortaya. O da Robusta'lar kadar hırslıydı.

Bir akşam karı-koca Kızıltoprak dönüşü, Ersan Bey'in çok sevdiği, Sen Jozef Lisesi mütalaa hocası, değerli düşünür Denis Diderot'yla karşılaştılar. Denis Bey, dedi Zekavet Hanım, ben sizi Vincennes'de sanıyordum hâlâ…

Keskin nişancılar üstüne de bir mektup yazdım, okuyunca salıverdiler.

Dijon'daki müsabakayı duymuşsundur. İstidanı yaz, müracaat süresi dolmak üzere. Şöhret hırsıyla yanıp tutuşuyorsun, gözlerinden okunuyor. Servet hırsına da kapılmışsın bu arada, o da belli. Gözlerinin kahvesini telve gibi okuyorum. Sana PARA, PARADOKS'tan gelecek. Olmayacak şeyler söyle, rasyonel olanın aksini iddia et, şaşırt, şoka sok milleti!

Babam fırıncı, dayım çörekçi falan deyip duraksama sakın. Vur neşteri!

UN'A KÜFRET, ÜN KAZAN!

Zekavet Hanım bir süre düşündü. Dayısının dükkânında çalışırken günde 10-12 çörek yediği olurdu. O günler geldi aklına. Hastanede her gün özel un çorbası yaptırıyordu. Doymuyordu başka türlü.

Düşündü. Bir haftada taarruzun boyutlarını planladı. Kocasının hocasına kulak vermeye karar vererek 100.000 yıllık öncesiz başakla ters ilişkiye girdi.

Eşinin rica ve ısrarıyla saldırısına Warumtay Diet'i (model Dijon) adını vermeyi kabul etti.

Kardeşlerini de yanına aldı. Robusta'lar kısa zamanda aptal kutusunun pek çok kanalını ele geçirdiler. Başlattıkları dalaş devam etti. Dün gene beş sofracı birbirlerini parçalıyorlardı ekranda. Kavga 6 saat sürdü.

Skandalın raporları konusunda bkz. BÖM 1, BÖM 2, MEHMET MÜMTAZ TUZCU, Yasakmeyve Dergisi 72 ve 75, Ocak-Şubat 2015. Temmuz-Ağustos 2015.

Eksperlerin çoğu Zekavet Warumtay'ın izinde yürüdüler, kuzinayı, mutfağı baş aşağı getirdiler.

Zırvadan deva çıkmadıysa da, kameralar kitaplarının kapaklarını birkaç kere gösterdi.

Zekavet Hanım'ın kardeşleri Mevlüde Tatar (ünlü müteahhit Tahir Tatar'ın eşi) ve Nesteren Nema da Robusta cüretine sımsıkı bağlı kaldılar. Seksoloji kompetanı Hafız Sezener gibi yapıştılar televizyona.

Notre Dame de Sion çıkışlı Mevlüde Hanım bu arada birkaç kez Dijon'a uçarak ünlü DİET GUİDE ödüllerinden üç-beş tane koparıp getirdi ve ulusal övünç kaynağımız oldu.


Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page