top of page
  • PROLOG

Mehmet Mümtaz Tuzcu / Mundus Novus


Sevgili Müfit'ciğim,


Her mektubuma mutlaka yanıt veriyor, bir de şiir yazıyorsun ya kıyısına… Ne diyeyim, Manituka taşısın kalemine.

Senin desen çizerken, karikatür çizerken oyun olsun diye yazdığın şiirleri, ben okuyup okuyup ezberliyorum.


Damlar damlar iç içe, birinden ötekine

Bönler yarışıyor


Camlar camlar iç içe, hangisinden tekine

Yönler karışıyor


Damla damla o şişe, kime yakılmış kına

Kimde halkalaşıyor


Müfit'ciğim, şartlar, uzun denizler döşedi aramıza; bak işte kopmadık, kopamadık gene de.

Oğlan büyüyor: dört yaşını doldurdu. İzgan geçen hafta işten ayrıldı. Garip bir yer burası, Türkiye'deyken düşündüğüm gibi değil. Kimi yanlarına alıştık iyi kötü; bazılarınaysa bir türlü alışamadık.

Amerika'da dört sene yaşadıktan sonra anladım ki cinsel baskıdan daha zararlı bir şey var, o da cinsel serbestlik.

Tabiatın incelikle gözden sakladıklarını çiğ ışıklar altında sergileyebilmek için verilen o pozlar, kimi hareketlerdeki hayasızlık, hem çirkin hem de komik. Daha da beteri, bunların özgürlük adına yapılması. Doğrusunu istersen, ahlakın vazgeçilmez bir sosyal kurum olduğuna inanıyorum artık. Yokluğu hissediliyor çünkü. Özellikle burada.


(Dostum Bihrat Tangür'ün 39 sene önce gönderdiği Beacon Hill damgalı bu mektuptan bazı fragmanları evime uğrayan bir-iki genç yazara okudum. Bihrat'ın bu mektubu, bendeki diğer 33 mektubuyla birlikte, ince bir kitapçık oluşturuyor adeta. Alev'e bu mektuplardan söz etmeyeceğim tabii; zira ablasına tek satır yazmadığını öğrenmiştim yıllar önce.)


Chinatown'ı görmüşsündür mutlaka. Polanski'nin filmindeki baba (John Huston) ve kızı (Faye Dunaway) arasındaki ilişkinin istisna değil de kural olduğunu anlamam için Amerika'da 3-5 yıl yaşamam gerekiyormuş. Genç bir Amerikalı mühendis arkadaş şöyle fısıldadıydı bir gün biz yabancılara: "İncest is the best keptsecretof a typical American family."

"Ana Bir Bacı İki" felsefesinin bile püritanizm sayıldığı bir ülkede, erotizmi abartmak, kabartmak, yoğurup serpiştirmek kolaylaşıyor.

Ülkemizin belden yukarısı doğulu belden aşağısı batılı kentsoylusu ise, inanılmaz bir züppelikle onurlu bir geçmişin insana yakışır tüm mirasını inkâr ederek, eşine ender rastlanacak çirkinlikte bir Pan'a dönüşmeyi sürdürüyor.


(Bihrat'ın yok oluşuna, yaşarken ölmesine ilişkin pek çok düşüncemi çok yakın arkadaşlarıyla paylaştım zaman zaman. Nedenleri üstünde kafa yordum. Ustam ve ağabeyim Mehmet Mümtaz'a sordum en sonunda. Neden?


Uçsuz bucaksız İnsan Kötülüğü'nden, Kalpler'deki Gece'yi kışkırtan her şeyden…dedi hiç duraksamadan ve apaçık gülerek.11 haziran 2023


Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page