top of page
  • NİLGÜN ÇELİK

Karakter Yaratmada Başarılı Bir Yazar: Mete Karagöl


Mete Karagöl bu günlerde tatlı bir heyecan yaşıyor. 2021 yılının Aralık ayında Klaros yayınlarından ilk öykü kitabını çıkardı. Bu duyguyu hala taptaze koruyan biri olarak onun heyecanına ortak oluyor ve kutluyorum.

Mete Karagöl, bir kamuda kütüphaneci olarak görev yapmakta. Yazın hayatına görevinin katkısı var mıdır bilmem ama uzaktan izleyenler için hem yazar hem de kütüphaneci olmak çok cazip gelebilir. Yüz yüze bir etkinlik yaparsak soracağım ilk soru bu olsun.

Mete Karagöl’ün kitabını merakla aralayıp Muallim Sabri ile tanışmaya can atıyorum. Öykü kitabının tamamında farklı tip ve karakterler karşılıyor beni. İlk kitapta bu denli farklı karakter yaratabilmenin başarısını yazarın gözlem yeteneğine, her öyküsünde okuru merakla peşinden koşturmasını da sıkı bir okur olmasına bağlıyorum.

Kitabın ilk öyküsü yüzümde ara ara tebessüm oluştursa da derin acıları olan bir öykü, “âşıkım”. Ölüm acısını yaşayan kahramanın belki de “şizofreni” ye varan değişiminin macerası. İlk kitap, ilk öykü için doğru bir karar olduğunu düşünüyorum.

İkinci öykü: “geç saatte gelen bir mesaj” aslında küçük bir novella olabilecek özellikte. Öyküye giren kahraman sayısı ile olay örgüsünün yapısı bir okur olarak novellaya dönüşebilir mi sorusunu aklıma getirdi. Belki de filime uzanmış bir çok öykü gibi bu öykü de günün birinde filim olur?

“Muallim Sabri, okuru peşinde koşturan bir öykü. Kahramanın telaşına merakla ortak olurken Mete Karagöl’ün olay ve kahraman yaratmaktaki başarısına tanık oluyorum. Sıradan bir olayın abartısız cümle ve kurguyla nasıl yaratıldığına örnek niteliğinde Muallim Sabri.

Kitabın ikinci adı ve ikinci bölümü: “Tanyeri’nden öyküler” ‘de ilk bölüm kadar ilginç öyküler beklemekte okuru. “otogar” “sizden gelenler”, “Her Yerin Kimilerinin öyküsü”, “Doğuş”, “Yirmi Dört”. Birinci bölüme nazaran daha ağır tempoda ilerleyen, “Tanyeri”ni mekan tutmuş öykülerin yine sıradan ama düşündürücü kahramanları okuru beklemekte.

İlk elin günahı olmaz, ilginç kahramanların uzun olay örgüsü içinde zaman zaman kaybolmasına ya da öykünün detaylar içinde erimesine eminim, önce dikkatli bir okur olarak, sonra karakter yaratmada başarılı bir yazar olarak Mete Karagöl ikinci kitabında yer vermeyecektir.

Mete Karagöl’ün ilk kitabı, “MUALLİM SABRİ & Tanyeri’nden Öyküler” yeni öykü arayanlar, yeni bir yazarla tanışmak isteyenler için… Okuyunuz.


MUALLİM SABRİ & Tanyeri’nden Öyküler

Mete Karagöl

Klaros Yayınları

Öykü, 2022

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page