top of page
  • PROLOG

Parma Kitap'tan Yeni Öyküler

“Hiçbir şey Tanrı’nın ellerinden çıktığı saflıkta değildi. İyi olan her şeyi kendine benzetecek kadar acımasızdı toprak; otu da böceği de hayvanı da öyle ki insanı da. De ki çocuklar ve kadınlar yük eşeği gibi kapı önünde bağlı. İblisler, köyü ele geçirmiş, kafalarda binbir kötülük. Masumiyetin karanlığa teslim edildiği zamanlar…”


Öykücülüğümüzün yeni kuşağının genç temsilcilerinden biri Çemen Tozbey. Akaşa’nın Doğumu da onun ilk kitabı. Seçtiği konuların özgünlüğü, Türkçesinin titizliği ve etkileyici gözlem gücüyle yazınsal değeri yüksek bu öykülerin, okurların beğenisini kazanacağına inanıyoruz.

Bir nehir gibi akıp giden zamanın içerisinde, ben sadece ileriye doğru akmak, tüm engelleri aşarak denize ulaşmak istiyorum. Etrafımda beliren taşların, sarp dağların ötesinde, ulaşmam gereken bir ufuk çizgisi var. En önde, en yüksekte ve en güçlü olmanın çağrısına direnemiyorum. Bu körüklenen hırs, içimde bir volkanın lavları gibi kabarıyor, beni bilinmez bir yarına sürüklüyor; bir yıldızın parlaklığında kaybolma ihtimaliyle.


Hasan Kılıç, çok kısa sürede olgunlaştırdığı öykülerinde, dikkat çekici bir özgünlük yakalıyor. Birbirinden farklı zamanları, değişik mekânları anlatıyor. Aralarında uçurumlar bulunduğunu düşünebileceğimiz insanlar arasında şaşırtıcı benzerlikler yakalıyor. Cesur biçimsel denemeler yapıyor. Okurun ilgi göstereceğini düşünüyoruz.
“Eee ne yazıyon sen?” diye sordu babası, alaycı bir gülümseme yayıldı, sulu salçaya bulanmış kırmızı ağzında. Oğlunun cevap vermesini beklemeden içindekileri döküverdi adam; “Bırak bu işleri. Faso fiso! Ulan kitap okuyan mı kaldı memlekette. Boş iş bunlar. Yazacak da basılacak da kitap satacak da beyzade para kazanacak. Ölme eşeğim ölme! Kitaptan çok yazar var be ülkede. Doğru dürüst bir işte çalış!”


Can Davası, Deniz Serter’in ikinci öykü kitabı. Serter, edebiyatımızın toplumcu damarından beslenen öyküleriyle, halkın arasından çıkarıp getirdiği kahramanlarıyla okuruna seslenmeye devam ediyor. Kent ve kasaba yaşamının zorlukları, geçim sıkıntısı, her şeye karşın hayatta kalma çabası, sevinci. Severek okuyacaksınız.

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page